Живи скромненько, кусай поменше...
Чи збільшення депутатських зарплат покращить їхню роботу?
На правах жарту: «Пограбована квартира депутата. За словами депутата, у нього нічого не пропало. А ось у його дружини було вкрадено 2 мільйони доларів.» Ситуація, як і сума, вигадані. Але завдання анекдоту викликати у читачів усмішку. Інколи гірку, бо, як відомо, в кожному жарті є лише доля жарту.
Нещодавно новообраний депутат та колишній журналіст Мустафа Найем заявив: «За 5000 гривен я не буду работать в парламенте. Хотя реальная зарплата депутата чуть больше. В Киеве невозможно прожить на эти деньги». Його висловлювання викликало хвилю обурення серед населення та навіть шокувало громадян.
Серед опонентів Мустафи опинився козак Самооборони Євромайдану та новообраний депутат Михайло Гаврилюк. «Я вас хочу дуже разочарувати в тому, що це дуже великі гроші - п'ять з половиною тисяч. Але як я на тищу піццот живу, як простий народ живе за тищу, то це сумасшедші гроші. Живи скромненько, кусай поменше - і хвате», - вважає козак Гаврилюк.
Проте висловлювання Найема не лишилося без підтримки. Його колеги «парламентські новачки» з «Блоку Петра Порошенка» Світлана Заліщук та Сергій Лещенко погодилися з екс-журналістом. На думку Лещенка скорочення депутатської зарплатні «сталася в рамках передвиборчого популізму чинного уряду».
Колишня заробітна платня народного депутата складала приблизно 17 000 грн на місяць ( ≈1 000 $). Влітку 2014 року Верховна Рада ухвалила законопроект, згідно з яким заробітна платня народних обранців складає 6 500 грн (≈449,18$). За даними Пенсійного фонду середня місячна зарплатня серед населення України - 3212 грн (≈202$). Середня ж зарплатня в Києві – 5 362 грн (≈338$). Тобто тепер депутати живуть майже на середню київську місячну зарплатню. Зекономлені гроші планують вкласти у АТО. Перша думка, яка з’являться майже в кожного: «Так їм і треба».
Але політолог Володимир Фесенко не вважає цей законопроект вдалим. «Для депутата це занижена зарплата. А зниження зарплати, в тому числі і чиновникам, - це шлях до корупції. Думаю, і Мустафі, і іншим громадським працівникам і комбатам, запропонують зарплату в конверті, і це буде дилема. Або живіть на дуже низьку зарплату, або ми будемо доплачувати в конвертах, але ви будете слухатися старших партійних дядьків», - зазначив експерт.
Ситуація закордоном зовсім інакша. За даними ООН в США середня зарплатня населення – ≈3 263$ / міс. Депутати заробляють 14 500$ / міс.
У Російській Федерації середня зарплатня ≈ 33 000 руб (≈715$ ) / міс. Депутатська зарплатня – 420 000 руб (11 765$)/ міс.
Так, в інших країнах парламентарі заробляють чималі гроші. Але, отримуючи щомісяця величезні суми, вони беруть на себе рівновелику відповідальність. Той, хто кладе в кишеню зайву копійчину отримує цілком законне та справедливе покарання, аж до довготривалого тюремного ув'язнення.
В Україні ж депутатів ніби позбавили усіх пільг: права на першочергове поселення в готель, отримання службового житла, грошову допомогу в розмірі 12 місячних посадових окладів при виході на пенсію. Аби вони, мовляв, «не жирували». Але «жирують» вони, як доводять численні публікації в пресі, аж ніяк не на свою зарплатню (навіть стару, підвищенну), а за кошти від власного бізнесом (яким їм за посадою займатися не можна), оборудками з бюджетними коштами, або звичайними "продажем" впливовості посади і допомогою у "вирішенні" усіляких питань. Тобто, стабільний офіційний оклад не має до цього ніякого стосунку. До честі Верховної ради, не кожен парламентар послуговується незаконно заробленим капіталом.
Немає нічого страшного у тому аби пропустити депутата у черзі біля готельної рецепції. Нехай поселяється першочергово та по швидше береться за свої безпосередні обов’язки.
Як на мене, їм слід отримувати зарплати ще вищі за колишні та цілий спектр пільг. Але натомість нехай нарешті забудуть про купюри у власних кишенях та потурбуються про підвищення зарплат пересічних громадян, щопівроку звітують про зрушення у своїй роботі.
Схожі новини