Газета vs Журнал: битва за читача
Людмила Корнієвич, 1 група, 2 курс.
У наш час існує безліч друкованих видань – різноманітні щотижневики, спеціалізовані газети, тоненькі та товсті журнали. Хтось надає перевагу більш тьмяним та легким газетам, а комусь більше до вподоби глянець. Усі вони по-своєму цікаві. Але, що ж краще – газета чи журнал?
Я вирішила залучити своїх друзів-журналістів до вирішення цього питання. Все-таки, майбутні професіонали повинні знати такі тонкощі своєї роботи. Я запитала у них про те, чим газета відрізняється від журналу, аби мати змогу визначити лідера. Дехто спершу жартував та відповідав, що між ними немає різниці, адже це все називається преса. Проте, відкинувши смішки, молоді писаки все-таки дали відповідь на поставлене запитання.
Наведу приклад: «В журналі зазвичай матеріали більші та глибші. Газетники орієнтуються на передачу інформації, а не на вплив на читача».
Що ж, у певній мірі з цим можна погодитися. Якщо заглянути в словник, то ви побачите, що і газета, і журнал – це друковані періодичні видання. Проте перша відрізняється тим, що у неї коротка періодичність (тобто один-два дні). Цим можна й пояснити «орієнтацію на передачу інформації», адже інформаційні жанри ставлять за мету повідомити читачеві новину, а аналітичні матеріали покликані для того, аби змусити його задуматися. Відома багатьом поціновувачам якісної журналістики газета «День» виходить чотири рази на тиждень – з вівторка по п’яницю, а от журнал «Український тиждень» з’являється на світ раз на сім днів. Зрозуміло, що газета може похвалитися більшою оперативністю подачі матеріалу, а в працівників журналу може вийти краща аналітика. У газети аудиторія розраховує на швидку інформацію з місця подій, а любителі журналу здебільшого чекають на її роз’яснення.
Але (яке завжди має бути присутнє) згадаймо щотижневу газету «Дзеркало тижня». З її назви можна здогадатися, що вона виходить раз на тиждень. Будь-який авторитетний журналіст вам скаже, що це впливове та авторитетне аналітичне видання. Авжеж, не кожному до снаги написати ґрунтовний матеріал на величезну шпальту! І тут постає питання: прекрасна аналітика, не зовсім коротка періодика – невже «Дзеркало тижня» - це не зовсім газета?
І наостанок ми повертаємося до основ. Однією з відповідей (жартівливих, безперечно) було: «Картиночками». У цьому теж є сенс. Газета й журнал – це різні формати, різна верстка, різне макетування. Хоч і, на щастя, в наш час газети можуть мати стільки ж кольорів, скільки й журнали, проте вони все одно стриманіші. Розкрийте глянцеву, блискучу, насичену «Країну» та більш однотонний та простий «Урядовий кур’єр». Візуальне сприйняття теж грає свою роль.
Отож, за визначенням не лише моїх анонімних друзів, але й практики, власних спостережень газета відрізняється від журналу більш інформаційною, а не аналітичною спрямованістю, меншою яскравістю та різноманіттям. Журнал може мати вужчу тематику, більшу глибину журналістським досліджень, кращий вигляд. Але порівнювати газету та журнал – це як порівнювати тата й маму: обоє абсолютно різні, але обоє такі ж самі чудові. Тому так само, як треба любити обох батьків, треба читати й газети, й журнали.
Схожі новини