Авторська колонка
Чому варто змінювати стандартні уявлення про періодичні видання та які існують критерії їх вибору?Окрім легкого сніданку та запашної кави у ваші руки щоранку потрапляє періодичне видання – газета або журнал. Кожен, звісно, обирає те, що йому до вподоби, втім у силу різних стереотипів ці два формати мають нерівномірне становище в інформаційному просторі. Тому слід ретельно вивчати, як побудовані журнал і газета, щоб уникнути всіляких непорозумінь, які нав’язуються в суспільстві.Спершу варто відзначити, що основним критерієм вибору, що читати – журнал чи газету – є зовнішній вигляд видання. Звісно, побачивши яскраву обкладинку журналу, можна подумати, що за нею криється щось дійсно динамічне та надзвичайне. Буває й так, проте така ж яскрава обкладинка може бути оманою, а ілюстрації – способом розбавити банальний матеріал. Газети, які є більш витриманими, можуть за лаконічністю і простотою приховувати дещо дійсно цікаве. Певна річ, при виборі джерела інформації відіграє роль також розмір, обрамлення і папір. Останній ще й впливає на читача не тільки за допомогою дотику та зору, але й запаху.
Той, хто бажає більше зануритися в аналітичний матеріал, скаже, що журнал – це ідеальний варіант, спираючись на його переважно щотижневий або щомісячний вихід. Але ця людина абсолютно забуває про існування таких газетних видань, як, наприклад, «Дзеркало тижня». Це широкоформатне видання, яке сповнене глибоким аналізом подій, що відбулися та відбуваються в суспільстві. Так, воно не має яскравих світлин, а його великий формат може відлякувати, проте для тих, хто справді бажає почерпнути якісну інформацію, це видання є зразковим.
Для жителя великого міста не стоїть проблема вибору, що читати: купа газетних кіосків, розкинутих по всьому місту, а також супермаркетів дозволяють вільно купляти все, що заманеться. На регіональному і місцевому рівні ситуація трохи складніша. Журнали у містечках, як правило, не видаються. Тому саме з місцевих газет мешканці провінції дізнаються про основні події краю.
Невід’ємним фактором вибору між газетою і журналом є тематика. Варто зауважити, що в журналі вона більш глибока. Дійсно, важко знайти газету, яка б спеціалізувалася лише на риболовлі чи, скажімо, на моді. У той же час журналів, які б занурювали читача у якусь конкретну сферу, можна знайти безліч.
Наостанок, ціна. Спершу може здатися, що купляючи газету, читач витрачає менше грошей, аніж він віддав би за щотижневик. Однак при тому, що газета може виходити тричі на тиждень або і зовсім щодня, то приблизна вартість як журналу, так і добірки газет стає рівною. Утім, усе залежить від читача – отримувати щоденно інформацію, або ж аналізувати усе, що сталося за більший проміжок часу.
Тож, важливо, щоб стереотипи не затуляли реального призначення газет та журналів, а читач спирався лише на свої вподобання та інтереси, незважаючи на типові шаблони, що склалися у суспільстві.