8.09.2015 Суспільство
Газетний та журнальний матеріали мають не надто багато відмінностей, та все ж вони є. Журналу притаманні аналітичні тексти, в той час як в газеті останні можуть стояти по сусідству з замітками та звітами. Насправді, все це було сказано десятки, сотні раз. Але чому б не копнути глибше, і не порівняти те, що стоїть за буквами – папір?
З давніх-давен газета використовується як оперативний спосіб отримання інформації. Великі обсяги тексту і періодичність – ці два чинника зумовили використання того матеріалу, який зараз є основним на виробництві. Газетний папір – так банально, але влучно називається цей особливий вид полотна. Насправді, існує ряд важливих причин чому газета друкується саме на газетному (даруйте за тавтологію) папері.
По-перше, він дешевий. Речовини, які в ньому використовуються, такі як деревна маса, мають дуже низьку ціну. С цього випливає, що такий папір непридатний для зберігання – але хто ж зберігає газету?
По-друге, те, що газетний папір має в складі деревну масу зумовлює його колір – такий собі тьмяно бежевий. Так, це вказує на те, що папір не дуже якісний, але це має й перевагу. Газета – це завжди великі обсяги текстів. Темніше полотно зменшує контрастність, отже читач не швидко втомлюється.
Журнал – це інша історія. Тут головні гравці – це символи, абстрактні фігури. Журнали – це ж в якійсь мірі витвори мистецтва. Витончена верстка, якісні, мальовничі світлини – всі ці складники створюють щось більше, ніж просто текст на полотні. Спеціальний папір також тільки підкреслює особливий стиль кожного журналу, спричинюючи відчуття ніби дивишся на картину.
Крейдований папір – саме це використовується в журналах. Бумага покривається шаром із білої гліни та желатіну – і на виході є просто білосніжне полотно. Ніяка не таємниця, що до такої техніки дійшли, аби досягти більш кольорової, насиченої картинки.
Матеріали паперу досить влучно описують призначення газети і журнала в ієрархії ЗМІ. Оперативніша газета взяла собі дешеве, зручне, але не досить красиве бежеве полотно, в той час як журналу дістався яскравіший та пафосніший матеріал. Насправді, ніхто та ніщо так чітко не визначав відмінність між ними, як це зробив папір. І це, дійсно, цікаво.