На фото: Марина дивується, чому в Білорусі
всі будівлі такі гігантські, каже,
в кожному з них все населення країни, напевне,
може вміститися
Історія однієї мрії, яка стала ціллю – і несподівано «досяглася» З Мариною ми познайомилися в автобусі «Мінськ-Київ». Розговорилися. Марина ділилася враженнями від фільму «Довлатов», з сеансу якого вона ледве встигла на рейс. Каже, несподівано за два дні справдилися одразу дві мрії: велика – відвідати білоруську столицю, і друга, менша – подивитися кіно, яке в Україні не побачиш, а там, в Білорусі, іде всього три дні. Коротше кажучи, велика удача. Власне, про Маринини мрії, які вона легко перетворює на цілі і є ця історія.
Вона – студентка-другокурсниця, яка, очевидно, ані секунди не сидить на місці. З різким почуттям гумору вона жартує про білоруську свободу інтернету (він там майже всюди є – але треба постійно реєструватися за номером телефону), а старомодних міліціянтів, повз яких проїжджає автобус називає смішним словом «пепси». - Твоя мрія-ціль відвідати саме Мінськ може комусь здатися дивною – це місто не така вже й туристична Мекка. Як ти її пояснюєш людям або хоча б собі?- Хотіла дуже давно, з дитинства. Вдома в мене «тарілка» ловила якимсь чином білоруські канали, де йшли мультфільми білоруською. Подобалася ця мова, став дуже цікавим народ. А ще я згодом підписалася на купу білоруських блогерів, які час від часу розповідали про країну та Мінськ. Словом, хотілося давно, але все якось не виходило.
- Чому не виходило? Здається, ніяких проблем з візами бути не повинно…- Та все якось не було можливості – це ж треба взяти і зібратися. Плюс навчання – в інституті культури постійно щось відбувається і я постійно там потрібна. Практика, організація подій і концертів – це забирає настільки багато часу (і не приносить настільки багато грошей – зітхає), щоб можна було зібратися у подорож хоча б як зараз – на одні вихідні. Я навіть коли вже зібралася, купила квитки, пам’ятаю, не могла вночі заснути. Все боялася – а раптом щоб кордон перетнути потрібні якісь документи – бо в мене ж один тільки внутрішній паспорт. Зранку одразу ж зателефонувала у посольство, і там мене заспокоїли – можна і так. Та і для того, щоб поїхати, мені був необхідний якийсь поштовх.
- І поштовх трапився?- Уявляєш, так! Один мій знайомий несподівано покликав мене із собою на концерт. Я сказала, що на концерт не хочу, але просто в Мінськ – залюбки! Зібралися вже, а в нього чомусь в останній момент не вийшло поїхати. Телефонує мені, вибачається, каже, давай іншим разом. А я подумала – ні-ні, ніяких іншим разом, поїду тоді сама, знайду і без нього чим зайнятися. І поїхала!
- І як тобі Мінськ? Виявився таким, яким ти його уявляла?- Цікаве місто. Тут є кондитерська «Коммунарка» — цукерки зі смаком дитинства. Насправді Мінськ дуже чистий, акуратний та по-своєму гарний. Є цікаві та красиві будівлі, правда, серед них багато однотипних і монументальних. Незрозуміло, навіщо вони такі величезні — туди що, вся країна повинна поміститися?
Тут приємні люди - коли я приїхала в хостел, трапилася навіть кумедна історія. Тамтешеій хлопець-працівник розповідав мені де-що, і я думала, що він говорить зі мною білоруською. Я ще подумала, що дуже добре розумію мову, мабуть, з дитинства зовсім його забула — а в мультфільмах-то розуміла кожне слово! (Сміється). А виявилося, що цей хлопець приїхав з Італії практикувати російську мову і влаштувався для цього працювати в хостелі. Уявляєш - я думала, це я так добре розумію білоруську, а то була російська з акцентом!
- Кажуть, білоруська чи то мертва мова, як латина, чи то занесена в умовну червону книгу мов. Що ти думаєш з цього приводу?- Думаю, що з мовою там біда. Начебто скрізь багато написів білоруською, оголошення в транспорті, але люди на вулиці нею не розмовляють. Я от ні разу не чула. Мені здається, в Києві зовсім не так — хоч російськомовних і багато, але українська від цього нікуди не дівається.
- Одну глобальну життєву мету ти досягла, в Мінську побувала. Куди тепер треба їхати? Яку мету досягати?- Насправді з усіх міст світу мені найбільше хотілося саме в Мінськ. Таке ось ірраціональне бажання. А нову мету я поставити поки не встигла — надто свіжі враження від міста. Напевно, буду поки шукати їх серед своїх захоплень: якщо на першому курсі інституту мені не надто подобалося, то тепер ніби відкрилося друге дихання: з'явилося багато занять, цікавих і корисних предметів, я навіть сама не очікувала, що так цікаво буде. Так що, поживемо — побачимо!