30 жовтня в Київський національний університет імені Тараса Шевченка завітав журналіст-розслідувач «The New York Times» Ендрю Лерен. Лекція спричинила небувалий ажіотаж: велика лекційна аудиторія була вщерть заповнена студентами, які прийшли послухати про його роботу в цій сфері.Ендрю Лерен – видатний американський журналіст, який провів низку успішних журналістських розслідувань на національному та міжнародному рівні. Один з найвідоміших його проектів – мапа вбивств у Нью-Йорку, в рамках якого протягом двох років він вів облік вбивств у місті, що дало змогу побачити, в яких його частинах та коли трапляється найбільше злочинів.
Журналіст розпочав лекцію розповіддю про своє розслідування, яке стосувалося виступів США на Олімпійських іграх. На прикладі цієї історії він показав студентам, що найчастіше потрібну інформацію отримати дуже складно, інколи доводиться провести серйозну пошукову роботу. При цьому, джерела інформації в таких випадках можуть бути найрізноманітнішими.
«Яка від цього шкода?» – запитання, яке, на думку Ендрю Лерена, обов’язково має ставити собі кожен журналіст-розслідувач. Його важливість він підтвердив ще одним прикладом зі своєї професійної діяльності – розслідуванням про фальсифікації під час проведення Нью-Йоркського марафону.
Особливу увагу Ендрю Лерен звернув на те, що все, що ви чуєте чи бачите потрібно піддавати сумнівам та перевіряти: «Якщо люди говорять, що щось правда, запитайте їх, як вони можуть це підтвердити. Подивіться, чи можете ви прослідкувати, куди йдуть гроші, чи є якісь документи та дані про проблему». Він також додав, що варто все аналізувати і дивитися на світ масштабно: «Коли ви чуєте якусь історію, конкретний приклад з життя, одразу подумайте, чи може це бути частиною якоїсь складнішої системи, тенденцією».
Він також зауважив, що необов’язково бути журналістом відомого видання, щоб займатися розслідуваннями: «Ви можете бути журналістом «The New York Times», а можете бути просто студентом, щоб робити це». На підтвердження своїх слів Ендрю Лерен навів декілька прикладів успішних розслідувань, проведених його студентами.
Крім цього, в розслідувальній журналістиці, як і в журналістиці загалом, дуже важливо правильно подати історію. «Незважаючи на те, чи це стаття в «The New York Times», чи документальний матеріал для телебачення, вам потрібна увага людей», – говорить Ендрю Лерен, який має досвід роботи в обох сферах.