Смаки
Роль газет та журналів у нашому життіНе секрет, що у 21 столітті газети та журнали втратили ту важливість у житті людей, яку вони мали у минулому. Проте це зовсім не означає, що людям вже не цікавий стиль, що використовується у газеті, та аналіз, який можна знайти на сторінках журналів. Інше питання: чим відрізняється подача інформації у цих видах видань, і як кожному з них вдається зацікавити читача?
Найважливіший критерій, що відрізняє газету від журналу, - це оперативність. Саме завдяки швидкій подачі інформації газети можуть дозволити собі не використовувати багато аналізу матеріалів, залишаючи читачу право судити матеріал зі своєї точки зору. Газети, що є щоденними, зазвичай, розповідають новини про події в інформаційних жанрах, тобто таких, як репортаж, огляд, замітка. Журнали ж навпаки висвітлюють переважно події у вигляді аналітичних статей та розгорнутих інтерв’ю із особистостями.
Другою важливою ознакою газети є періодичність, з якою вона видається. Існують щоденні, щотижневі і інколи навіть щомісячні газети, і частіше за все усі ці газети мають різні цілі, заради яких вони видаються. Адже якщо ціллю щоденної газети є повідомлення оперативної інформації, то мета щотижневика – огляд і аналіз усіх подій, які відбулися за тиждень. Саме тому існують газети, які складаються з декількох сторінок, і ті, що мають досить великий формат.
Журнали також відрізняються форматом не тільки від газет, але й між собою. Найчастіше, журнали, що спеціалізуються на висвітленні політичних та економічних новин, є досить великими та об’ємними, завдяки чому журналісти цих видань аналізують майже усі події. Такі ж журнали, що друкуються для висвітлення новин про моду, психологію та усі питання, пов’язані із культурою, не є дуже об’ємними та глибокими у плані аналізу.
Подача матеріалів у газетах і журналах відрізняється також тим, що усі матеріали у газетах пишуться під рубриками, у той час, як журнали верстаються під розділами, у які можна постійно додавати нові публіцистичні матеріали.
На мій погляд, у наш час газети не користуються такою популярністю, як журнали, бо не існує газет, що спеціалізуються на новинах культури, які є важливими для читачів заради відпочинку від політичних новин. Звичайно, такі українські газети, як «День», «Україна молода», намагаються вести рубрику культура на кінцевих сторінках своїх видань, проте усе це існує у стилі, який був популярним за часів Радянського Союзу, коли багато читачів купляли газети саме заради останніх сторінок – кросвордів, анекдотів та невеличких заміток про події культури. Наразі ж розділ культури потребує більшої кількості сторінок у будь-якій газеті.
Останньою, але найважливішою відмінністю подачі інформації в газетах та журналах є те, що газети ще з давніх-давен друкуються для того, аби читач нашвидкуруч прочитав останні новини, попиваючи каву за сніданком, та дізнався щось нове для роздумів під час дороги. Оскільки журнали з’явилися набагато пізніше газет, то і створювалися вони вже для того, аби людина могла читати його скільки завгодно часу. А це означає, що читач міг винести з журналу набагато більше користі, ніж з газет, адже там детально розповідалося про усе, що цікавило людину.
Тож, кожен з нас має змогу вирішувати, читати нам газету, журнал, чи взагалі дізнаватися новини лише з інтернету, але зрозуміло найголовніше: газетно-журнальне виробництво – це ціла епоха, і кожна газета та кожен журнал має свою історію. Те, як подавалася інформація у цих виданнях, залежало не тільки від журналістів, але у більшій мірі від влади і політики, яку вона вела. На сьогоднішній день кожен у праві сам обирати ресурс, з якого дізнаватися інформацію, а це означає, що ніяка політика редакції чи певна пропагандистська інформація не зможе змінити нашу власну думку про події. Адже ми живемо у 21 столітті.