Політичні реалії України
Яворська Аліна, політолог за освітою, екс-помічник депутата та екс-працівник штабу Партії регіонів, розповідає про реалії та майбутнє української політики.
− Що ви можете сказати про українську політичну систему?
− По-перше варто нагадати, що таке політична система – а це, державні і недержавні політичні інститути, які здійснюють керівництво та управління суспільством на основі публічної влади. Якщо мова йде про українську політичну систему, то вона має перехідний характер − від тоталітаризму до демократії. А також, їй притаманна незбалансованість повноважень вищих органів держави − президента, парламенту та уряду, що породжує ситуації протистояння законодавчої і виконавчої влади, нестабільність уряду. Всі ці фактори дозволяють стверджувати, що наша система не відповідає європейським аналогам.
− Чи вважаєте Ви її ефективною?
− Політичну систему України не можна вважати ефективною, оскільки вона не може реалізувати очікування та вимоги громадян.
− Чи є взагалі прогрес в політичній сфері? Адже більшість експертів говорить тільки про її регрес.
− Прогрес звичайно є, але не такий, який ми б хотіли бачити. Наприклад, у державі реалізується ряд освітніх, медичних та економічних реформ.
− На передодні виборів, на вашу думку, чи є гідні кандидати на пост Президента України?
− Я вважаю, у нас немає такого лідера. Більшість кандидатів уже мають досвід політичної діяльності, і люди розуміють, що немає за кого голосувати. І варто відзначити, що за соціологічними дослідженнями, число українців, що зневірились і не прийдуть голосувати, щодня зростає.
− Все ж таки, як Ви думаєте, хто переможе на виборах?
− На президентських виборах, які відбудуться 2019 року, переможе Порошенко, якщо висуне свою кандидатуру. Якщо ні, то Юлія Тимошенко, адже зараз вона має досить високі рейтинги.
− Навіть з ваших слів зрозуміло, що чиновники і високопосадовці не викликають довіри в українців? Чому так?
− На мою думку, це пов'язано з двома причинами. Перша причина – українська нація формувалася за відсутності власної держави, у складі інших країн. А друга причина – це те, що під час формування власної держави не відбулося її "привласнення" громадянами, суспільством. Нову державу, її власність і ресурси, привласнили найбільш активні верстви політико-адміністративної та економічної верхівки суспільства.
− То як Ви вважаєте, яка доля чекає Україну в найближчі 5 років, говорячи про політичну сферу?
− Чого можна очікувати? Надіюсь, протягом наступних 5 років закінчиться війна в Україні. Якщо говорити про економічні показники, то нічого доброго нас не чекає. Ціна на долар буде підніматися, державний кредит і інфляція будуть рости. Але багато чого залежить, від того, хто переможе на президентських виборах, оскільки від цього залежить політичний курс держави та зміни в політичній системі.