СУДДЯ ЄВГЕН ЧАКУ: «ЗАВЖДИ БУДЕ НЕЗАДОВОЛЕНА СТОРОНА, ТОМУ ДО КРИТИКИ ТРЕБА ВЖЕ ДАВНО ЗВИКНУТИ»
Близько 70% юристів оцінюють вплив судової реформи позитивно. Такими були результати опитування, проведені у вересні 2018 року компанією Gfk Ukraine. Але який стан справ у судах загалом? Про суддівську солідарність, критику судових рішень та хабарництво розповів у своєму інтерв’ю суддя Шостого апеляційного адміністративного суду Євген Чаку.
- На вашу думку, чому незалежний та справедливий суд – основна ознака демократії?
- Для того, щоб захистити права людини, потрібен справедливий суд. Якщо ми хочемо демократизувати наше суспільство, то нам потрібно робити незалежною судову систему. Якщо порівнювати з країнами Європи, то наші суди недостатньо захищають громадян. Це відбувається через залежність судової системи та низький рівень довіри до неї.
- Рішення за законом завжди можна назвати справедливим?
- Не завжди. Наше законодавство не стабільне, часто виникають суперечності між новими та вже чинними законами. Наприклад, люди можуть працювати однаковий період часу на одному й тому ж місці, а пенсія у них різна, бо отримали довідку не за той період, якийсь документ відсутній і так далі. У таких випадках по закону треба відмовити людині у її позові, а за справедливістю – захистити її.
- Закони мають писати люди з юридичною освітою?
- Закони мають писати люди, які застосовують їх на практиці. Така людина розуміє, які зміни треба внести до закону, щоб він був більш справедливим. Наприклад, ми можемо сісти і розповісти, які зміни треба внести у Кодекс адміністративного судочинства, бо знаємо його слабкі місця та білі плями.
- Що має зробити влада та суспільство, щоб судді відчували себе захищено та незалежно?
- Нам значно підняли зарплату – і це крок уперед. Також влада має формувати довіру до суду в суспільстві. Держава тримається на трьох гілках влади: законодавчій, виконавчій та судовій. І щоб система нормально функціонувала, треба зміцнювати кожну з них. Суди не виняток. З іншого боку, треба підвищувати якість роботи судових органів. Це можна зробити через школи суддів та Вищу раду правосуддя. Інакше кажучи, більше вимагати від суддів. Ще одна проблема – елементарне невиконання рішення судів. Треба реально забезпечити механізми їх втілення в життя, бо іноді вони просто залишаються лозунгом.
- У чому проявляється суддівська солідарність?
- Зараз багато безпідставних наклепів на суддів та систему і відсутність робочих механізмів захисту від цього. Система сильна, коли вона єдина та цілеспрямована. Якщо ми будемо кожен сам за себе, то не буде руху вперед. Але не всі витримують цей тиск. Деякі судді займають позицію «моя хата скраю».
- Чи використовуєте ви практику Європейського суду з прав людини у своїх рішеннях?
- Зараз ми відходимо від моделі Радянського Союзу та прямуємо до європейського зразка. Але у нас різна термінологія. Також часто ця практика суперечить нашому законодавству. Ми намагаємося посилатися на неї у своїх рішеннях, але через ці та інші нюанси це зробити нелегко, а іноді й неможливо.
- Що ви можете сказати про людей, які захищають свої інтереси в суді без адвоката?
- Я ставлюся до них позитивно. Адже зараз є всі можливості для цього. Можна проаналізувати схожі судові справи у реєстрі, вивчити законодавство і сміливо представляти себе у суді.
- Як реагуєте на критику судових рішень у ЗМІ?
- Завжди буде незадоволена сторона, тому до критики треба вже давно звикнути. Але я вважаю, що політикам не слід публічно критикувати суддів. Якщо справа пройшла всі інстанції і рішення набрало законної сили, то це незворотний процес.
- На вашу думку, чому існує стереотип, що всі судді беруть хабарі?
- Такі випадки дійсно траплялися. Але якщо зі всіх суддів декілька отримали хабарі, це не означає, що всі судді – хабарники. Закордоном такі випадки намагаються вирішити без зайвого шуму, щоб не підірвати авторитет суддівської системи. У нас навпаки: такі ситуації висвітлюють усі ЗМІ, а люди довго обговорюють.
- На скільки балів ви можете оцінити авторитет суддівської системи у нашій державі?
- 8 з 10. Якщо подивитися на кількість позовів, то люди все ж таки мають певну довіру до цієї системи. Якщо б нам не довіряли, то не зверталися б. А так у нас тисячі справ.
Схожі новини