Альма-матер
Аудиторія заповнена студентами. Охочі послухати цікавого журналіста та прогуляти другу пару активно обговорюють викладача Університету Північної Каліфорнії. Середнього зросту чоловік у сірому светрі та окулярах починає свою лекцію з того, що пропонує слухачам, яким не вистачило місця в залі сісти перед кафедрою просто на підлогу.- Американець, - зі знанням справи пояснює дівчина зліва від мене.
Після того він представляється: кореспондент та продюсер "SoCal Connected" на каналі KCET в Лос-Анджелесі, CNN, CBS News, Brooklin, Phoenix, LA … – записати усі місця роботи та посади студенти навіть не встигають. На екрані з’являється презентація і містер Гонзалес починає свою розповідь про те, як у США навчають студентів-журналістів.
- Ви вивчаєте тут що таке «перевернута піраміда»? Вона мертва. Була актуальною колись давно, але тепер кожен матеріал має бути історією із початком, основною частиною та закінченням. Це як писати казку. Саме цьому ми навчаємо наших студентів.
Американська англійська лектора просто бальзам на душу. Він розповідає саме так, як говорять усі викладачі у США – просто, легко, його хочеться слухати. Навіть на хвилинку забуваєш, що все ще знаходишся у рідному інституті і ніби назад, до Нью Йорку повертаєшся.
Розповідає про онлайн сервіси для журналістів для створення інфографіки, сервіси збору по частинах усіх твітів, постів у Instagram та Facebook за день, аби показати усю історію розвитку подій, використання Snapchat для журналістських цілей. Далі починається найцікавіше – віртуальна реальність.
- Знаєте що це? – запитує професор.
Та сама дівчина зліва схвально хитає головою, потім нахиляється до мене і перепитує:
– «А що?».
- Так можна відчути себе на місці події. Бачите все, що й оператор, можете подивитись на небо, вниз, направо, наліво повернутись. Камера знімає з усіх боків, - ніби почувши запитання дівчини відповідає професор. І тут же демонструє власний пристрій для такої зйомки. Каже, що наступна модель зможе навіть робити онлайн трансляції.
Лунає звук, що означає закінчення пари. Містер Гонзалес перемикає на один із останніх слайдів і каже : «We’re almost done, I promise», - але закінчення ніби ніхто й не чекавНа слайді великими літерами написано “ YOU.DO.IT.All ”. Лектор пояснює, що обсяг роботи для підготовки матеріалу не змінився, але кількість людей які працюють над ним суттєво зменшилась:
- Раніше над підготовкою одного відеоматеріалу могло працювати дев’ять чоловік. Сьогодні це одна людина, максимум двоє. Ми робимо все так само, але використовуємо для цього нові пристрої. Вам потрібно вміти все, навіть якщо не збираєтесь писати – мусите вміти, не плануєте працювати із відео – навчіться його монтувати.
Лекція закінчена. Студенти аплодують журналістові і чомусь починають вставати. «Ну що ви робите?» - думаю я, так не робиться. Містер Гонзалес здивовано говорить: «О, це вперше за історію мого викладання мені аплодують стоячи, розповім про це своїм студентам». І знову вдома.
Довідково. 29 вересня в Інституті журналістики прочитав лекцію американський професор Вінс Гонзалес. Тема - "Крос-платформна журналістика". Лекція відбулася за підтримки Посольства США в Україні.
Вінс Гонзалес, професор журналістики, є координатором Магістерської Програми з журналістики Університету Північної Каліфорнії (Annenberg's Journalism MS Program). Він також працює позаштатним кореспондентом / продюсером "SoCal Connected" на каналі KCET в Лос-Анджелесі. До цього працював позаштатним кореспондентом на CNN, а з 1998 по 2007 рік, працював національним кореспондентом CBS News (у сфері розслідувальної журналістики) в Лос-Анджелесі. Вінс Гонзалес також працював репортером телевізійних новин на медійних ринках Денвера, Фінікса і Далласа. Він є випускником Державного університету Нью-Йорка, Брокпорт (зі ступенем бакалавра в галузі політології та комунікації і журналістики), а також отримав ступінь магістра в Колумбійському університеті Вищої школи журналістики. Вінс Гонзалес також навчався у Вищій школі міжнародних та державних справ у Колумбії. Нагороди: три премії Еммі за висвітлення національних новин, дві премії Еммі за висвітлення місцевих новин, три премії Columbia University-Alfred I. Du Pont, чотири премії «Золотий мікрофон» RTNDA, найкраща нагорода за найкращий розслідувальний репортаж прес-клубу м.Лос-Анджелес, нагорода прес-клубу м. Лос-Анджелес за кращий документальний фільм (ТБ), а також відзнаки Асоціації журналістів і редакторів у сфері розслідування, Спілки професійних журналістів, премії Accosiated Press і The National Headliner Awards. Названий "Журналіст року галузі телерадіожурналістики 2005" Національної асоціації латиноамериканських журналістів.