Українські вчені навчилися робити герметичні лінзи для лікування косоокостіВтрата бінокулярного зору, складне лікування, великі та важкі окуляри, неестетичність - ось лише частина проблем, причиною яких є косоокість. Але з початком використання призм Френеля в спеціальних окулярах з'явилася можливість повністю вилікуватися, навіть без оперативного втручання.Трапляється так, що з першого свого погляду на світ людина приречена бачити його неповноцінно. Вроджені проблеми із зором значно почастішали, набуті – теж усе більше поширюються.
Багато людей думає, що косоокість – це чисто естетична проблема, але насправді усе набагато складніше. Це офтальмологічне захворювання, що пов’язане з неврологією, адже очі та зоровий нерв – фактично частина мозку, лише винесена на периферію. Косоокість часто розвивається на основі вродженої далекозорості, тобто найчастіше їй піддаються діти. Вони не бачать світ повноцінно, об’ємно, у всій його привабливості та красі. Виходить так, що працює лише те око, яке бачить прямо, а відхилене – фактично відключене, тобто людина втрачає бінокулярний зір і не може отримати одне, зібране об’ємне зображення. Якщо людський зір довго перебуватиме у такому стані, відновлення його буде дуже складним, або й зовсім неможливим.
Для людей із таким захворюванням існують спеціальні окуляри із призмою, але вони дуже масивні та важкі. Звичайно, це створює великі незручності, особливо для дітей.
Для зменшення ваги, розміру подібних окулярів та покращення чіткості зображення офтальмологи спільно з оптиками почали використовувати технологію, близьку до призми Френеля. Усі ми розуміємо, що призма змінює кут заломлення світла і таким чином може компенсувати кут косоокості, а призма Френеля – це, можна сказати, тоненька плівочка з малесеньких призм, яка, по суті, діє так само. Науковці Інституту проблем реєстрації інформації НАН України спільно з медиками Київської міської клінічної лікарні «Центр мікрохірургії ока» взялися серйозно вивчати цю технологію. Вони зрозуміли, що для ефективного використання призм Френеля з метою діагностики та лікування косоокості необхідно виготовляти їх з високою точністю. Вчені розробили спеціальне обладнання для створення таких гнучких лінз. Спочатку виготовляються високоточні алмазні різці, а з їх допомогою – заготовка з алюмінієвого сплаву. До речі, усі параметри роботи задаються через комп’ютер. За допомогою вже згаданої перевіреної заготовки спеціально підготовлені скельця під пресом набувають заданої форми. Потім їх перевіряють і ультразвуковими методами прикріплюють до необхідної лінзи. Вченим вдалося зробити мікропризму такої якості, що дозволяє досягти повного відновлення зору. Вона пластична, прозора та ідеально точна.
Науковці називають свій удосконалений винахід «милицями для очей», адже призма Френеля «вчить» мозок керувати м’язами так, щоб око ставало на своє місце. Через якийсь час кут косоокості зменшується, і тоді підбирають іншу лінзу. Таким чином зір може повністю відновитися.
Крім того, завдяки таким лінзам можна діагностичним способом дуже точно визначити кут та вектор косоокості. Це дозволяє лікарям у разі необхідності оперативного втручання зробити все за один раз, що раніше було неможливим. Дослідники також запропонували створити спеціальну діагностичну лінійку, якою можна забезпечити кожного офтальмолога, полегшуючи таким чином процес підбору окулярів для повної нормалізації зору. У таку лінійку вмонтовані лінзи різного типу і лікар може швидко підібрати необхідну.
Подібні лінзи, звичайно, існували і до розробки обладнання нашими вченими, але призми Френеля українського виробництва вирізняються в першу чергу герметичністю.
Розробку українських вчених визнано не лише за кордоном, а й, як не дивно, в Україні. За роботу «Наукова розробка сучасних компенсаторних механізмів оптичної корекції захворювань органу зору, розробка новітньої технології та організації серійного виробництва оптичних елементів з мікропризмовою структурою для їх застосування в офтальмологічній практиці» авторському колективу присуджено премію Кабінету міністрів України за розроблення і впровадження інноваційних технологій.
Отже, тепер косоокість – не приреченість і не вирок!
П.С. Стаття підготовлена в рамках завдання створити газету науково-популярної тематики.Завантажити газету у форматі pdf