На Мадагаскарі зростає кількість смертельних випадків легеневої чуми.Здавалося б, на дворі ХХІ століття – ера нових технологій, ефективних вакцин і карколомних досліджень та відкриттів. Проте, це не рятує нас від спалахів грипу H1N1, холери чи лихоманки Ебола. Природа ніби сміється над нами, виставляючи проти нас свою зброю – модифіковані віруси та бактерії. Одним із останніх випробувань для людства став спалах чуми на Мадагаскарі.Взагалі-то острів не вперше стикається із цією проблемою. Чума тут має ендемічний характер, тобто ця хвороба характерна для даної місцевості, зокрема через клімат. Раніше сезонні спалахи виявляли вчасно, що сприяло ефективному лікуванню. Але в листопаді минулого року ситуація різко змінилася. Як наслідок осередком зараження стали не тільки маленькі поселення, а й найбільші міста, включно зі столицею Антананаріву, де на сьогоднішній день нараховують 13 хворих.
Науковці переконані, що таке поширення інфекції спричинили сезонні повені, через які відбулася масова міграція щурів, що є носіями чумного мікроба – так званої JersiniaPestis. Ця нерухома, заокруглена на одному кінціпаличка стійка у зовнішньому середовищі, добре переносить низькі температури і заморожування, але високочутлива до звичайних дезінфікуючих засобів і гине за високої температури та УФО. На продуктах харчування, побутових предметах та у воді вона зберігається до трьох місяців, в гною з бубона (збільшений лімфатичний вузол) – до 40 днів, у крові та мокротинні – до місяця і більше. Переносниками збудника є блохи. До речі, на планеті виявлено близько 300 видів гризунів, що, заразившись від комах, стають носіями чуми. Серед них ховрахи, піщанки, бабаки, миші, зайці. А, крім вище названих ссавців, небезпеку становлять шакали, лисиці та верблюди.
Варто зазначити, що на перший погляд чума дуже схожа на грип. Озноб, який переходить у жар, головний біль, запаморочення, слабкість, біль у м’язах, нудота, блювота. Риси обличчя загострюються, з’являються синці під очима. Можливі марення та галюцинації. Шкіра суха та гаряча на дотик. Язик немов натертий крейдою. Вражається серцево-судинна система. Зволікати за таких симптомів не треба. Це може коштувати життя, навіть, якщо приймати найкращі антибіотики.
Повернемося до ситуації на Мадагаскарі. Тривогу викликає наявність кількох форм хвороби. Спочатку лікарі фіксували лише бубонну форму, для якої характерні плями, що переходять у язви та болючі бубони на шкірі. За даними ВООЗ від неї померло 47 людей. Але останнім часом все частіше трапляються випадки легеневої форми захворювання. Вона є найбільш тяжкою. Звичайно, всі хворі становлять небезпеку для оточуючих, проте хворі на легеневу форму особливо небезпечні, адже це єдиний випадок, коли збудник може передаватися безпосередньо від людини до людини. Тому осередок хвороби здатний розростатися навколо одного інфікованого і таким чином поширюватися далі. Інкубаційний період легеневої форми триває від кількох годин до 3-х днів, смерть наступає на 3 – 5 день при зростаючій легеневій недостатності, набряку легень. Крім того, інсектициди першої лінії, які раніше використовувалися для боротьби з блохами, втратили свою дієвість. У комах виробився імунітет, що ускладнює утримання природних вогнищ у сталих рамках.
Зважаючи на серйозність ситуації, Міністерство Охорони Здоров’я радить утриматися від поїздок на екзотичний романтичний острів, щоб не завести та не поширити на території України чуму. А тому, хто повернувся з Мадагаскару, необхідно терміново звернутися до найближчого лікувального закладу для медичного огляду.
П.С. Стаття підготовлена в рамках завдання створити газету науково-популярної тематики.Завантажити газету у форматі pdf