Ера дешевих ресурсів підходить до завершення.Населення нашої планети на сьогоднішній день складає близько 7 мільярдів людей, а вже у 2050 році, за прогнозами вчених, воно зросте до більш ніж 9,5 мільярдів . Це те саме ніби додавати населення Великобританії до реальної кількості жителів планети щороку. Природно, що це призведе до більшої потреби у споживчих товарах, до вдосконалення інфраструктури, ще більшого використання паливних ресурсів, води, не кажучи вже про енергію на забезпечення всього цього. А ось автомобілів, за не дуже оптимістичними прогнозами тих самих науковців, стане удвічі більше до 2030 року. І от через те, що потреба в ресурсах від перенаселення зростає не щодня, а щогодини, знайти й розвивати нові джерела постачання ресурсів стає надзвичайно важким і дорогим «задоволенням».
А що питимемо?Одним із побічних ефектів екстремального зростання кількості населення є явище зникнення водних ресурсів на планеті. За оцінками експертів ООН, до 2050 року потреба в продовольстві зросте на 70%. Глобальне споживання води для потреб сільського господарства - щонайменше на 19% і вплине на майже 90% світових ресурсів прісної води. Науковці зауважують, що ці цифри не остаточні, і потреба у воді може зрости ще більше. Важко уявити той день, коли ми просто залишимося без задоволення такої природної потреби як споживання води через часті засухи, зрошування величезних територій, зведення річкових дамб.
А для деяких громадян світу такий сценарій фільму-катастрофи вже суцільна реальність. Таким чином, за інформацією організації ООН - ЮНІСЕФ і ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров'я), зараз 89% світового населення має доступ до питної води, однак перемогу святкувати рано, оскільки майже 800 млн осіб (40% з них проживають в Африці на південь від Сахари), як і раніше , змушені задовольнятися забрудненими джерелами і пити воду просто з річок, боліт і калюж.
"Використання прісної води не є раціональним, майбутнє є все більш невизначеним, і ризики зростають",- наголошує генеральний директор ЮНЕСКО в Україні Ірина Бокова.
А що з територіями?Урбанізація заміщує мільйони гектарів високопродуктивних сільськогосподарських земель щороку. Також десятки тисяч квадратних кілометрів лісів вирубуються задля того, аби виростити достатню кількість урожаю, щоб прогодувати населення, яке невпинно зростає. А в 2050 році потреба у врожаї буде на 70% вищою від сьогоднішньої. Так зазначають експерти ООН.
Втрачаємо мінералиЩе одним цікавим фактором впливу буму населення є зникнення цінних мінералів, таких, як літій та кобальт. Нещодавнє дослідження, проведене експертами з PricewaterhouseCoopers виявило, що скорочення видобування цінних мінералів та металів може підірвати всю економіку. До «критичного списку» увійшов літій, що широко застосовується для створення батарейок, кобальт, який є ключовим компонентом знову ж таки у зарядних пристроях і тантал, який міститься у мобільних телефонах та комп’ютерах. Населення зростає – попит на цю техніку та батарейки також. Ніхто не знає, як уникнути повного знищення цих мінералів, а от як вберегти хоча б те, що є, вигадали в Китаї. Ця країна просто законодавчо суворо заборонила експорт цих рідкісних елементів нашої планети. Індія та В’єтнам також приєднались до втілення цієї ідеї.
Радикальний підхідА от рішення, здавалося би, на поверхні. Всім зрозуміло, що ресурси на планеті обмежені, а людські потреби і забаганки не мають меж. От і виходить дисбаланс. Китай запропонував дієву систему контролю населення: "одна сім'я - одна дитина, дві дитини - штраф 200 тисяч доларів», яка діяла з 1970 року. Щоправда, це, в свою чергу, призводить до соціальних проблем.
П.С. Стаття підготовлена в рамках завдання створити газету науково-популярної тематики.Завантажити газету у форматі pdf