Так відзивалася про Фаїну Раневську її подруга Анна АхматоваФаїна Раневська
(27 серпня 1896 – 19 липня 1984)
радянська актриса театру та кіно, народна артистка СРСР
Народилася я в кінці минулого століття, коли ще в моді була непритомність. Мені дуже не подобалося непритомніти, до того ж я ніколи не розбивалась, намагалася падати граціозно.
Справжнє прізвище - Фельдман. Я - дочка небагатого нафтопромисловця ...
Муля, не нервуй мене! Крім мене у родині були два моїх старших брати та сестра Белла. В юності я дуже заздрила красі своєї сестри. У майбутньому всі красиві дівчата стали для мене «фіфами».
Я не визнаю слова «грати». На сцені потрібно жити. У 19 років я вирішила, що їду до Москви і стану актрисою. Мій батько зі скандалом відмовив мені, але завдяки мамі, яка потайки надсилала мені невеликі суми грошей, я все ж таки поїхала до своєї мрії.
Супутник слави - самотність. Навесні 1917 року я остаточно втратила зв’язок з рідними, моя родина емігрувала. Але мене взяли у столичний Театр актора. Моя театральна біографія почалася з спектаклея «Роман», де я зіграла роль Маргарити. Найбільш значуща моя робота - у виставі «Вишневий сад», де я зіграла Шарлотту.
Я ненавиділа гувернанток, які не любили мене. А ось собаку, брудну, зі скатаною шерстю, в якій застрявали навіть цвяхи, любила з ніжністю невимовною. Ночами вона гриміла ланцюгом, бігаючи великим двором, і не давала мені спати. Я вилазила на вікно, дивилася на неї, шкодувала. Цю собаку звали Букет ... Напевно, в одному з втілень життя я була собакою, тому що люблю їх «любов'ю до ближнього».
Самотність як стан — не піддається лікуванню. Я жодного разу не виходила заміж. В юності я була без тями закохана в Василя Качалова, з яким грала в одній трупі. Одного разу він вирішив завітати ввечері. Я накрила стіл і вбралася з цього приводу, але він прийшов п'яний і з жінкою. З тих пір я зненавиділа всіх чоловіків.
Маяковського я вперше побачила в будинку, де містилася якась школа, чи то музична, то чи театральна, називалася «Школа братів Шор» ... Маяковський був одягнений по моді: візитка, смугасті штани, пам'ятаю гарний галстук. Він весь час стояв, їв бутерброди, мовчав. Був гарний ...
Краса — це страшна сила. У 1934 році відбувся мій кінодебют, зіграла пані Луазо в 'Пампушці'. Згодом я працювала в трупі театру Червоної армії, де, крім традиційних для мене ролей Щукіної в «Беззахисному створінні» і Глафіри в «Останній жертві», я зіграла Вассу Желєзнову, а також Оксану в «Загибелі ескадри». Але найулюбленіша з моїх робіт – «Попелюшка».
Я не вмію виражати сильних почуттів, хоча можу сильно виражатися.
Є ж такі дурні, які заздрять «популярності». Ворогові не побажаю проклятої популярності. У тому, що вас всі знають, всі пізнають, для мене - щось глибоко образливе, заздрю безтурботному життю манікюрниці.
Вас не шокує, що я палю? Одного разу у своєму домі у Ташкенті я заснула з цигаркою у руці, загорівся матрац і майже почалась пожежа.
Старіти нудно, але це єдиний спосіб жити довго. За свою довгу творчу кар'єру я зіграла не так вже й багато - три десятки фільмів та отримала звання Народної артистки СРСР і три Сталінські премії.
Коли я помру, то поховайте мене, і на пам'ятнику напишіть: «Померла від огиди». Боже мій, як прошмигнуло життя, я навіть ніколи не чула, як співають солов'ї.
Зроблено за матеріалами:
1.Фаина Раневская: утраченные мемуары актрисы http://7days.ru/stars/privatelife/faina-ranevskaya-utrachennye-memuary-aktrisy.htm
2.Фаина Раневская: Биография http://www.uznayvse.ru/znamenitosti/biografiya-faina-ranevskaya.html
3.Фаина Раневская http://24smi.org/celebrity/617-faina-ranevskaya.html