"Слова, якими можна все пояснити, завжди прості" - Рецензія
Аліна Жабинська, 3 група, ІІІ курс.
Сергій Жадан – один із найвідоміших українських письменників. Людина, яка здатна ворушити тонкі словесні атоми на дуже крихкому емоціональному рівні. Людина, яка не експлуатує слово, а маніпулює ним, як справжній письменник – своїм справжнім пером. Людина слова від А до Я.
Нещодавно, а саме у квітні 2015 року, вийшла збірка нових віршів поета – "Життя Марії", яка відрізняється від більшості попередніх, адже зібрані там вірші писалися за дуже короткий проміжок часу. Однак, однією із, можливо, найменш популярних та широко відомих його поетичних книжок – є "30 доказів існування Бога (і 29 заперечень)". Вона входить у поетичну серію проекту "Числа", яка була заснована видавництвом "Laurus" у 2013 році.
Кількість творів у збірці 59 – можливо це має одразу сказати читачу, на яких сторінках знаходяться докази, на яких – заперечення, проте у пана Жадана все не так просто. Є твори, які зустрічаються у попердніх виданнях його авторства, однак перший вірш поєднує у собі одразу два образи – Марії та диявола. Зазвичай, у його творах герой один. Можливо, саме він і присутній у збірці, але у читача він з'являється в нових іпостасях, яких завжди три. Неоплатоники виділяли такі: Благо, Розум і Душу. Усі ці складові також присутні в "доказах" і "запереченнях" поета. Однак не кожен читач зможе їх знайти. Можливо тому, що інколи обирає дуже складні або навпаки – прості образи героїв, щоб описати їх долю. Читач, до того не знайомий із творчістю поета не одразу може їх помітити.
Дуже часто письменника ототожнують із кимось "лівим" у сучасній українській літературі. Це зумовлено тим, що немає жодного іншого українського поета, який би писав із подібним ритмом, розумінням та справжньою життєвістю, як він – у зовсім різних варіаціях творів. "Господь симпатизує аутсайдерам", а таким може стати будь-хто із нас щохвилини. Однак деякі критики порівнюють цю збірку із госпелс та спірічуелс. Духовність, здається, є невід'ємною частиною книги, адже ці самі спірічуелс – є духовними піснями афроамериканців, які були модифіковані під невільницькі. Госпел існував і на християнських мотивах, які ми зустрічаємо у даній збірці. Найпопулярнішим, однак, залишається образ Марії. Він був присутній і на початку творчого життя Сергія Жадана, тому і продовжує існувати, як в останній збірці – "Життя Марії". Проте, навіть диявол у автора – є чорним кравцем із Бронкса. З точки зору віри – його можна засуджувати, з іншої ж – захоплюватися, адже в якому б вигляді він не був, він влаштовує перестрілки й вуличну різанину. Це метафоричні акценти і на політичне життя в Україні, і на суспільне, яке автор неприховано відтворює у своїй поезії. Для нього немає різниці між матросом, прибиральницею чи самим дияволом – усі вони шукають свій шлях – на цьому і наголошує автор. Жадан влаштовує різанину словом, і щоразу має рацію. Читаючи його твори, кожен може пройти шлях, як зазначали ще теологи у своїх роботах, до усвідомлення певних істин. У Жадана – це завжди розріз реальності у її хворобливому місті. Кожен герой у 59 творах проходить через щось, що має ствердити або заперечити чи Бога, чи його самого.
Може здатися, що "30 доказів існування Бога (і 29 заперечень)" не відрізняється нічим від інших видань, однак це не так. Український поет чи не єдиний із сучасності, хто йде всупереч, а не за кимось. Збірка не менш поетична за інші, однак її ґрунт багатший. Автор не чхає на читача, однак одразу дає зрозуміти, який би шлях до розуміння він не пройшов, на 130 сторінці, як і на обкладинці він стверджуватиме, що доказів існування більше, ніж заперечень. Для людей незнайомих із творчістю Жадана – ця збірка є найкращим варіантом для того, щоб це зробити. Вибрані вірші за 20 років (з 1993 по 2013) повністю розкривають суть автора на сторінках книги. Заперечень бути не може.
Схожі новини