24 листопада в Інституті журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася зустріч з політологом Віктором Небоженком. Під час зустрічі студенти дізналися, яке майбутнє чекає на Крим та Донбас, коли введуть безвізовий режим та чи варто чекати дострокових виборів Президента.Випускник філософського факультету КНУ ім. Т.Шевченка, політолог і соціолог Віктор Небоженко не вперше завітав до стін alma mater. Тривалий час експерт працював радником і консультантом в державних органах: адміністрації Президента, Верховній Раді та Кабміні. Пан Віктор починає з того, що можливо, ми почуємо у його виступі риторику, схожу на ту, що поширена у медіа та суспільному просторі. Жартуючи, наводить аналогію: якщо б перед ним поклали дві статті – дуже талановитого журналіста і бездарного, він би не зміг зрозуміти, де чия. «У цьому б розібралися професіонали, - каже пан Небоженко. - Але зверніть увагу, про що я вам говоритиму, зверніть увагу на зміст».
Далі політичний експерт розповідає нам дещо з теорії. Усе суспільство функціонує за схемою: власність, влада, інформація і авторитет. На їх протистоянні та взаємозв’язках ґрунтуються усі політичні процеси. Масова журналістика з’являється тоді, коли з’являється масовий власник. На перетинах різних осей виникають суспільна думка, пропаганда, маркетинг і олігархат.
Якщо ж говорити про наше реальне суспільство: у ньому спостерігається безсвідома децентралізація, вважає фахівець. Але це явище для нас загрозливе, констатує політолог. Адже ніхто тоді не розглядає серйозних планів на майбутнє країни, відсутня стратегія. До слова, від фраз штибу «проект Україна» Віктор Небоженко рішуче рекомендував відмовитися і ніколи не вести мовні ігри з людьми, які послуговуються таким штампом. Проект має свій початок і кінець, свої плани і результати, а також фінансування. А Україна, на його думку, не проект: «Не ми Україну створювали, не нам її міняти. Це не проект. Це цінна істота».
На питання про Закон «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» і ставлення до роздержавлення локальних медіа, лектор відповів розлого. Небоженко стверджує, що олігархічна система, в якій ми живемо, нівелює адекватний зв'язок влади та інформації. Проте стверджує, що регіональні ЗМІ повинні належати місцевій громаді і частково державі.
Про нинішню владу політолог висловлюється радше спокійно, аніж обережно. Відкрито називає її олігархічною і технічною, тобто такою, що здатна домовитися з іноземними інвесторами, які профінансують її існування. Звертає увагу на те, що якою б наша влада не була, їй вдалося втримати державність під час війни. Але також зазначив те, що в українського народу є «відчуття державності», недорікуватість не дає нам лиш висловити його. І щодо реалізації цієї державності експерт сумнівів не має.
Розмова про війну взагалі починається просто. Відомий політолог стверджує, що жодної третьої світової війни не буде, адже вона вже відбулася! І всі чули її назву – це холодна війна. На його думку, четверта світова розпочалася з бомбардування Нью-Йорка 11 вересня 2001 року і триває по сьогодні - включно з подіями в Україні та Сирії. Однак розібратися з процесами не так просто навіть професіоналам. Експерт стверджує кризу західноєвропейської політології: «Усі ці інститути і дослідники, які отримують шалені гранти, не можуть пояснити схем, що відбуваються з Україною і тим більше з Росією» - зауважує пан Небоженко. І ця четверта світова війна гібридною. Гібридній війні Віктор Небоженко дає власне визначення: це коли країни, які воюють, одночасно і торгують одна з одною.
Одразу ж політолог заявляє, що майбутнє України лише з Донбасом. Віктор Небоженко під час зустрічі виокремлює три завдання, з якими повинна буде справитися України після відвоювання східних територій.
1. Пацифікація Донбасу, його замирювання. Припинення агресивної риторики війни.
2. Санація – зачистка від людей, що чинили злочини проти українського народу.
3. Демократизація
А щодо північного сусіда-агресора експерт заявив наступне: модель Донбасу, зараза сепаратизму найбільше небезпечна саме для Росії, адже, на його думку скоро по ній виростуть такі самопроголошені республіки. Загнивання нинішнього Донецька у той же час дуже боляче б’є по російському світогляду і «скрєпам».
Щодо Криму, ситуація дещо інша. 96% мешканців Росії,як зазначає політолог, вважають Крим національною гордістю. Тобто не власністю, а гордістю. Майбутнє півострову, на думку Небоженка, усе ж у складі України, але до цього кілька років він може бути підконтрольним міжнародній спільноті і розквітне за цей час – такий позитивний прогноз аналітика. Демілітарізація – це головна задача, яка дуже необхідна Криму, і міжнародне втручання допоможе з цим розібратися. Для Росії ж Крим нині – суцільний когнітивний дисонанс: «Не можна кричати «Крим наш!» і жалітися, що відключають воду».
Повертаючись до внутрішньоукраїнських реалій, політолог зазначає, що підтримка населенням уряду, парламенту і Президента невисока. Питання зараз у тому, хто піде на дострокові вибори: парламент чи президент. Кожному претенденту вигідне в даному випадку переобрання іншого, пояснює фахівець. Але припускає, що переобиратимемо ми таки Раду. І в цьому є важливий момент для зменшення напруги в суспільстві.
На питання про недовіру до реформ, політолог відповідає: «Кожна група, хоче щоб реформи провелися за рахунок іншої. Бо хтось усе одно постраждає. Але іноді потрібно робити болючі кроки, щоб за рік, за два було краще. Реформи узагалі – це не продукт, який ми споживаємо, а те, що ми усі творимо».
Експерт водночас констатує, що народ порозумнішав. І визнає, що середньостатистичний українець вище інтелектуально від звичайного депутата. Це якоюсь мірою трагедія суспільства. На цій ноті чується питання з залу про інволюцію еліт. Однак еліта, на думку пана Небоженка, взагалі не існує як якесь чітко окреслене поняття. «Це не люди з академічної наукової спільноти з численними публікаціями і регаліями. Це ті, хто задумується, де була Україна 100 років тому і бачить, якою вона буде за 50» - каже експерт. На питання, що робити студентам, молодому поколінню українців, Небоженко сказав, що від нас мало що залежить. «Нам пощастило бути поруч з Росією, ми не суб’єкт міжнародних відносин, наразі ми – майданчик. З нас Європа і західний світ взагалі хочуть зробити показову вітрину» - відповідає він.
Заключне питання про безвізовий режим політолог Віктор Небоженко коментує так: з 15 грудня 2015 року він неможливий. Однак експерт щиро вірить у відкриття кордонів для України з осені 2016 року. Це має передусім культурологічний вимір і користь для молоді, адже «ви покатаєтесь по всій Європі і повернетесь додому дещо іншими», - зауважує він.
фото - Тетяна Літвінчук